Bolesti nôh

Nenechajte bolesť nôh, aby vám kazila náladu a strpčovala život. Prinášame popis najčastejších problémov s nohami a chodidlami. Zistite, ako sa ich účinne zbaviť a zaistiť, aby sa už nikdy znova neobjavili.

Bolesť nôh je závažný problém. Spôsobuje nepríjemné pocity a nedovolí nám, aby sme sa naplno venovali sebe a svojim blízkym. V niektorých prípadoch nás dokonca varuje pred závažnými zdravotnými komplikáciami.

V nasledujúcom texte sme pre vás zhromaždili všetky dôležité informácie o bolestiach nôh. Pozrieme sa spoločne na to, ako ktorý problém odhaliť a o čo vlastne ide. V ďalšej časti článku poradíme, čo sa s tým dá robiť a pridáme aj tipy od odborníkov.

Aké bolesti nôh môžete riešiť?

Ploché nohy

Ploché nohy podľa ortopédov trápia až 80% populácie. Sťažujú chôdzu. Navyše často vedú k bolestiam chrbta a kurím okám. Čo o tomto problémoch hovoria odborníci a ako ho rozpoznať včas nájdete v našom článku Ako spoznať ploché nohy.

Vbočený palec

Vbočený palec alebo hallux valgus je bolestivá deformácia prstov nohy, ktorá vzniká zmenou osi palca. Hoci ide o vadu genetickú, jej prejavy urýchli nadváha alebo zlá obuv. Ako sa tento problém prejavuje a ako ho poznáte si prečítajte v našom článku Vbočený palec.

Bolesť chodidla

Bolesť chodidla sa objavuje na rôznych miestach. Zatiaľ čo niekoho bolí pri došliapnutí celé chodidlo, iným sa koncentruje bolesť v päte alebo prstoch. Tento problém sa časom zhoršuje. Začnite ho včas riešiť.

Čo stojí za týmto problémom? Zlá obuv, zranenie, zápal v kostiach, v niektorých prípadoch dokonca reumatická artritída. Ak pociťujete aj pálenie, svrbenie či necitlivosť, máte najskôr zasiahnuté nervy v danej oblasti.

Opuchnuté nohy

Opuchnuté nohy alebo edém spôsobuje nadbytok tekutín, ktoré zostávajú v postihnutých tkanivách. Okrem nôh opúchajú chodidlá, členky, niekedy aj ruky. S opuchnutými nohami sa stretávajú tehotné ženy a ľudia s nadváhou. Môže ísť o dôsledok užívania niektorých liekov. Pozor, opuchom sa ohlasuje aj infekcia, krvná zrazenina, porucha srdca, obličiek alebo pečene.

Diabetická noha

Syndróm diabetickej nohy je komplikácia, s ktorou sa stretávajú najmä cukrovkári. Diabetes ničí nervy a citlivosť v končatinách. A pretože nič necítime, nedokážeme si ustrážiť, či nedochádza k otlakom alebo odreninám. Niekedy sa v koži samovoľne objavia prasklinky. A pretože diabetes zároveň spôsobuje poruchy krvného obehu, vzniknuté zranenia sa hoja len ťažko. Do rany sa môže dostať infekcia a sneť. Diabetická noha je preto častou príčinou amputácií v Českej republike.

Pätná ostroha

Calcarcalcanei, pätová ostroha, ostroha pätovej kosti. Ide o kostný výrastok na vnútornej strane plochy nohy. Niekedy sa objavuje na zadnej strane pätovej kosti, tam kde sú úpony Achillovej šľachy. Prejavuje sa bolesťou päty, vystreľujúcou bolesťou do chodidla alebo Achillovky, ďalej opuchom a začervenaním päty.

Pätná ostroha vzniká kvôli ischemickému zápalu v oblasti, ktorý si privodíme nadmerným zaťažovaním väzív. Väzivá sa nestíhajú obnovovať. A tak sa telo snaží oblasť ochrániť tak, že na mieste vytvorí kostený výbežok.

Ischemická choroba dolných končatín

Ischemická choroba dolných končatín (ICHDK) znamená zlé prekrvenie dolných končatín. ICHDK spôsobuje zlá priechodnosť tepien, najmä ateroskleróza. Hrozí nielen ich upchatie, ale aj vznik krvných zrazenín.

Rizikové faktory sú vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka alebo fajčenie. Rizikoví sú najmä ľudia s nadváhou. Choroba sa prejavuje bolesťou v lýtku a stehne, stratou ochlpenia, chladom v končatinách. V poslednom štádiu začne tkanivo odumierať, objaví sa sneť, vredy a je potrebné pristúpiť k amputácii.

Žilová trombóza

Žilovú trombózu rozlišujeme povrchovú a hlbokú. Zatiaľ čo povrchová nie je životu nebezpečná, u hlbokej je na mieste lekársky zásah. Pri žilovej trombóze vzniká krvná zrazenina. Tá spôsobuje embóliu, počas ktorej sa upchá tepna vyživujúca srdce alebo pľúca.

Prejavuje sa stratou vedomia, dýchavičnosťou, bolesťou na hrudi a opuchom. Medzi rizikové faktory patrí nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie, dlhodobé sedenie, užívanie hormonálnej antikoncepcie, tehotenstvo, obezita, fajčenie a krvné ochorenia.

Kurie oko na nohe

Kurie oko na nohe je bolestivý kožný útvar, ktorý vzniká kvôli dlhodobému tlaku na koži. To znamená, že na vine je najmä nesprávna obuv. Najčastejšie naňho trpia ľudia, ktorých nosia úzke alebo špicaté topánky. Kurie oko bolí preto, že tlačí na kosť. Tvorí sa na prstoch nôh, na pätách, ale aj medzi prstami.

Prepadnutá klenba nohy

Prepadnutá klenba nohy ohrozuje snáď každého moderný človek. Ide o deformitu, kedy klesne priečna alebo pozdĺžna nožná klenba, prípadne keď klesnú obe súčasne.

Ako tieto bolesti riešiť?

  • Ploché nohy: Ploché nohy u deti sú bežné a riešime ich členkovými topánkami s pevnou podrážkou a pätou, ktoré podporia zdravý vývoj klenby. U dospievajúcich a starších je dôležité myslieť na dôkladnú hygienu, cviky a kvalitnú obuv. Pokiaľ vás ploché nohy trápia, pomôže ortopéd.
  • Vbočený palec: Táto bolestivá deformácia vyžaduje zdravotnícku obuv, ktorá poskytuje dostatok miesta na prsty a chodidlo v prirodzenej polohe. Pomôžu tiež ortopedické vložky, prípadne chôdza naboso, ďalej masáže a kúpele nôh. V závažných prípadov sa pristupuje k operácii. Stav konzultujte s odborníkom.
  • Bolesť chodidla: V prípade, že bolesť pretrváva, dôjdite si k lekárovi na vyšetrenie. Reumatické ochorenie je potrebné diagnostikovať čo najskôr. Pokiaľ ide o dôsledok preťažovania alebo zranenia, stanovuje postup liečby. Často sa odporúčajú masáže a postupná mobilizácia. Dajte si pozor na obuv, aj zle padnúce topánky môžu byť príčinou, najmä počas športu.
  • Opuchnuté nohy: Tento problém väčšinou odznie sám od seba. Ak nie, navštívte lekára. Môže sa jednať o reakciu tela na závažný problém. Uľavíte si nosením zdravotníckej obuvi, ktorá je dostatočne priestranná a neškrtí v postihnutej oblasti.
  • Diabetická noha: Svoj stav konzultujte s lekárom. Dbajte na dôkladnú hygienu a starostlivosť o nohy. Neodporúča sa chodiť naboso alebo bez ponožiek. Ponožky aj topánky by ste mali nosiť neustále, ideálne aj keď ste vo vnútri. Kúpte si bezšvíkové ponožky a špeciálne silónové pančuchy. Zdravotnícka obuv poskytne dostatok priestoru pre palce, ochranu a pohodlie. Niekedy je potrebné kúpiť nadrozmernú obuv. Vyhnite sa vinylovým a plastovým topánkam, nie sú elastické.
  • Pätná ostroha: Nepreháňajte to s pohybom. Noste vhodnú obuv, ktorá má dostatok miesta na prsty, pružné podošvy a mäkkú stielku. Taký komfort ponúkne iba zdravotnícka obuv. Je na mieste vyhľadať lekára, pätová ostroha môže vznikať aj kvôli reumatickým ochoreniam.
  • Ischemická choroba dolných končatín: Lekár zvolí vhodný druh terapie pre obnovu priechodnosti tepien. Niekedy je potrebný chirurgický zákrok ako napríklad rekonštrukcia tepien. Dôležité je odstrániť rizikové faktory a dodržiavať prísne hygienické pravidlá. K tomu patrí aj obuv z nepremokavých materiálov, ktorá poskytuje dostatok pohodlia, dokonale padne a nikde netlačí. Nohy udržujte v suchu av teple.
  • Žilová trombóza: Lekár predpíše lieky na riedenie krvi. Kľúčová je prevencia, predovšetkým zdravý životný štýl. Na dlhé cesty alebo dlhodobé sedenie je vhodné nosiť kompresné pančuchy. Vyhýbajte sa topánkam, ktoré nohu škrtia a zhoršujú krvný obeh.
  • Kurie oko: Neodstraňujte ho násilím, vyhľadajte odborníka. Pomôžu náplasťou na kurie oká, špeciálne masti a obklady na zmäkčenie výrastku. Preventívne odstraňujte zatvrdnutú kožu na nohách, choďte na pedikúru. Nenoste tesné topánky. Zaobstarajte si kvalitnú obuv, ktorá nie dostatočne priestranná a prsty nijako netlačí.
  • Prepadnutá klenba nohy: Liečbu stanoví ortopéd. Keďže je včasný zásah kľúčový, s návštevou lekára neotáľajte.

 

Zdroje: