Prepadnutá klenba nohy – príznaky, liečba a tipy na vhodnú obuv
Dátum napísanie: 06 / 09 / 2024Klubová noha je nepríjemná diagnóza, ktorá môže ovplyvniť váš osobný aj pracovný život. Našťastie, pri včasnom zásahu máte veľkú šancu na vyliečenie. O aký problém ide, ako sa táto deformita prejavuje a čo sa s ňou dá robiť?
Vývoj nožnej klenby
Chodidlá podopierajú celé telo a umožňujú nám pohyb. Chodidlá sú anatomicky usporiadané tak, že predná časť slúži na odrážanie a zadná časť tlmí nárazy pri došľape. Môžeme stáť a chodiť, pretože kostra chodidla je vyklenutá pozdĺžne a priečne. Optimálny tvar klenby chodidla je klenba, ktorá umožňuje dokonalé odpruženie.
Tvar nôh a klenby chodidla a pohybový stereotyp chôdze sa formujú do veku 3 - 4 rokov. U mladších detí sú chodidlá pokryté tukovými vankúšikmi, takže chrupavkový skelet chodidla nie je deformovaný záťažou a tvar klenby nohy ešte nie je jasný.
Typy pozdĺžnej klenby
Typ pozdĺžnej klenby určuje tvar kostry nohy, ktorú držia pohromade svaly, väzy a šľachy. Vďaka nim je noha stabilná a schopná ohybu. Tvar pozdĺžnej klenby a stav svalov ovplyvňujú pohybové schopnosti a stereotyp chôdze jedinca. Existujú tri základné typy pozdĺžnej klenby:
- Normálne klenutá noha: klenba chodidla je výrazná a viditeľná na stope s oblúkom v strede chodidla (pod nártom).
- Vysoká klenba (oblúkovitá noha): klenba je abnormálne klenutá a často ju sprevádza vysoký nárt. Na odtlačku chodidla nie je kontakt s podložkou v strede chodidla (pod nártom) a odtlačok je len pod pätou a v prednej časti chodidla. Takéto chodidlo je menej pružné a chodidlo je menej ohybné, svaly sú skrátené. Preťaženie prednej časti chodidla spôsobuje pokles priečnej klenby, tzv. priečne plochonožie.
- Pozdĺžne ploché chodidlo: klenba priečnej klenby je znížená alebo chýba a nie je zreteľná na došľape. Chodidlo je v plnom kontakte s došľapom, neohýba sa, svaly a väzy sú ochabnuté.
Vplyv priečnej klenby
Pohybové stereotypy ovplyvňuje nielen tvar pozdĺžnej klenby chodidla, ale aj tvar priečnej klenby, ktorá zabezpečuje pružnosť a stabilitu chodidla pri odraze. Ak sú svaly a väzy v prednej časti chodidla dlhodobo preťažené, táto časť chodidla môže ochabnúť, čo spôsobí jej rozšírenie a vznik priečne plochého chodidla. To má za následok stratu flexibility a stability nohy, čo nepriaznivo ovplyvňuje schopnosť odrazu.
Hlavnou príčinou poklesu priečnej klenby je preťažovanie klenby, najmä dlhodobým státím, chôdzou po tvrdom povrchu (najmä u ľudí s vysokým chodidlom), jednostranným športovaním, nevhodnou obuvou (vysoké podpätky, úzka špicatá obuv).
Zvýšený tlak pod kĺbmi prstov spôsobuje bolesť a negatívne ovplyvňuje spôsob chôdze. To následne vedie k preťaženiu chrupavky v kolenných a bedrových kĺboch.
Stabilita nohou
Je dôležité si uvedomiť, že stabilitu chodidiel a celého tela ovplyvňuje poloha päty, ktorá by mala byť kolmo na podložku. Ak sú svaly oslabené, päta môže byť v nerovnováhe, čo spôsobuje "funkčnú plochú nohu" - pokles členkov a pozdĺžnej klenby a často aj nesprávne nastavenie kolenných a bedrových kĺbov.
Zjednodušene možno povedať, že ľudia s valgóznym držaním päty majú nohy v tvare písmena X a ľudia s varóznym držaním päty majú nohy v tvare písmena O.
Aby telo stálo rovno, musia stáť rovno aj päty. To sa dá dosiahnuť predovšetkým cielenými cvikmi, ktoré posilňujú svaly zabezpečujúce správne postavenie päty, tvar klenby chodidla, a tým aj stabilitu a pružnosť chodidiel.
Výber obuvi
Výber správnej obuvi je veľmi dôležitý aj v závislosti od tvaru a zdravotného stavu vašich nôh a účelu, na ktorý ju budete používať.
Obuv by mala vždy sedieť nohe nielen na dĺžku, ale aj na šírku, držať nohu v priehlavku a poskytovať dostatok priestoru v oblasti prstov (optimálne s rovným okrajom prstov, nie úzkym a špicatým). Nízka a široká päta zabezpečuje dobrú stabilitu.
Čím je päta vyššia, tým viac sa váha tela prenáša z päty na prednú časť chodidla, čo preťažuje priečnu klenbu a zhoršuje stabilitu. To je častou príčinou vzniku priečne plochých nôh, vbočených palcov (hallux valgus) a deformácií prstov na nohách (kladivkové, pazúrové alebo zložené prsty). Nestabilita chodidla v oblasti päty tiež podporuje vznik pätových ostroh.
Problém plochých nôh
O probléme plochých nôh sa často diskutuje, ale dlhodobé štatistiky získané preventívnym podiatrickým vyšetrením nôh českej populácie ukazujú, že klasická pozdĺžne plochá noha je pomerne zriedkavá (u detí predškolského a raného školského veku je to len 1 - 3 % detí), oveľa častejší je opak plochej nohy - vysoká noha (asi 16 % detí).
Skutočným problémom je tzv. funkčná plochá noha, ktorá je spôsobená svalovou nerovnováhou, nie tvarom kostí chodidla. Pri vybočení päty klesá aj pozdĺžna klenba, čo môže na prvý pohľad vyzerať ako pozdĺžne plochá noha. Nenechajte sa však zmiasť. Keď sa päta narovná do kolmej polohy, pozdĺžna klenba sa opäť zdvihne. Príčiny a dôsledky štrukturálne plochej nohy a funkčnej plochej nohy sú odlišné, a preto k nim treba pristupovať odlišne, a to tak pri liečbe, ako aj pri výbere obuvi.
Previsnutá klenba nohy
Netesná klenba môže byť pozdĺžna aj priečna. Ide teda o deformitu, pri ktorej je priečna alebo pozdĺžna klenba nohy prehnutá, prípadne obidve. Tento stav je vo všeobecnosti závažnejší ako pozdĺžne plochá noha, pretože ovplyvňuje celkovú štruktúru chodidla a mechaniku chôdze.
Tento stav môže spôsobiť:
- Neflexibilita chodidla: znížená schopnosť chodidla absorbovať nárazy.
- Bolesť a únavu: Zvýšené zaťaženie svalov a väzov chodidiel, členkov a niekedy aj kolien a chrbta.
- Nestabilita: Môže viesť k problémom s rovnováhou a správnym držaním tela.
Ovisnutá klenba chodidla má najčastejšie tieto príčiny:
- Genetika: dedičné faktory podporované zlými pohybovými návykmi a nevhodná obuv.
- Nadmerné používanie: Dlhodobé státie alebo chôdza po tvrdom povrchu.
- Úraz: Zranenie chodidla alebo členka.
- Nesprávna obuv: najmä topánky na vysokom podpätku, príliš vysoká obuv
topánky bez podpätku alebo s nevhodným tvarom, príliš pružné alebo príliš tuhé, topánky bez podpätku alebo s nevhodným tvarom. vložky (stielky).
Prejavy poklesu klenby nohy:
- Únava: Prvým príznakom poklesnutej klenby je únava chodidla.
- Bolesť nohy: V počiatočných štádiách deformity býva bolesť mierna, hoci bodavá, ale nemusí byť vážne obmedzujúca. Ak včas nezasiahnete, bolesť nôh sa stane silnejšou a nedovolí vám ani športovať alebo sa zúčastňovať na dlhšom cvičení.
- Bolesť chrbta: Pacienti s prepadnutou klenbou oboch chodidiel často pociťujú bolesť chrbta. Je to preto, že klenba sa na oboch chodidlách nezvrháva rovnakou rýchlosťou, čo spôsobuje asymetrické postavenie panvy a zlé zarovnanie chrbtice. To sa môže prejaviť aj bolesťou bedier alebo kolien.
- Bunions: Táto deformita je často spojená s poklesnutou klenbou. Viac informácií o puklinách nájdete v tomto článku.
Odporúčania
Vždy odporúčame najprv kompletné podiatrické vyšetrenie, a to v stoji aj pri chôdzi. Toto vyšetrenie pomôže určiť nielen tvar klenby nohy, ale aj funkciu chodidiel. Až potom by sa mala vybrať vhodná obuv a v prípade potreby ortopedické vložky. Dôležité je tiež odporučiť správne cvičenie a vhodné pohybové aktivity.
Keďže každé chodidlo je iné, vyžaduje si individuálny prístup. Nohy máloktorého človeka sú rovnaké, a to tak z hľadiska tvaru, ako aj funkcie. To je dôležité mať na pamäti napríklad pri problémoch s kolenami alebo bedrovými kĺbmi, pretože mnohé problémy v týchto oblastiach môžu mať pôvod v chodidle (od členka nadol).
Prevencia
Je dôležité neurýchľovať rozvoj motorických zručností u detí. To znamená, že sa nesmie viesť deti za ruku, ak ešte nie sú schopné samostatne chodiť, a nenútiť ich, aby sa za ruku, ak ešte nie sú schopné samostatne chodiť, a nenútiť ich do pohybových aktivít, na ktoré ich nohy a svaly ešte nie sú pripravené. Táto stránka je dôležité najmä pre malé deti. Nemali by príliš dlho stáť alebo chodiť, ak na to nie sú fyzicky pripravené. U starších detí je nadmerná fyzická námaha nebezpečná. Samozrejme, dôležité je vybrať vhodnú obuv. Deti by mali byť obuté, keď začnú samostatne chodiť. Nie skôr.
Je dôležité, aby si dospelí osvojili správne pohybové návyky, nepreťažovali svoje nohy a zvolili si vhodnú obuv. Napríklad pohodlnú alebo zdravotnú obuv
obuv. Je dôležité, aby bol v topánkach dostatočný priestor na prsty, aby sa nič netlačili alebo netlačili. Podrážka a stielka topánky by mali byť dostatočne pružné. Obuv môže byť vybavená ortopedickou vložkou, optimálne po
podiatrickom vyšetrení, aby bolo možné odporučiť vhodný typ a tvar.
Pripravili sme pre vás kategóriu, v ktorej nájdete všetky topánky vhodné pre ploché nohy:
Dobrým cvičením na prevenciu je chôdza naboso po nerovnom teréne.
Článok bol vytvorený v spolupráci s odborníkom Ing. Jana Vašková
Zaoberám sa dlhodobo zdravotne nezávadným obúvaním, v minulosti som robila vývoj špeciálnej ortopedickej obuvi, profylaktickej obuvi pre diabetikov a ortopedických stielok. Prevádzkujem podiatrickú poradňu v Zlíne, tzn. podiatrické vyšetrenie a diagnostiku nôh, poradenstvo ohľadom obúvania a cvičenia. Robím preventívne vyšetrenie nožičiek detí v materských a základných školách, kde s deťmi aj cvičím skupinové cvičenia k správnemu vývoju nôh a pohybového aparátu. Podobne pracujem aj s diabetikami. V súčasnej dobe pracujem ako podiater a inštruktor zdravotnej telesnej výchovy a školiteľ predajného a zdravotníckeho personálu v oblasti obuvi a podiatrie.
Web: http://prozdravenohy.cz/